O našoj školi i Mate Blažini

Srednja škola Mate Blažine Labin

Srednja škola Mate Blažine postoji već 56 godina, građena je u razdoblju od 1940. do 1949. Glavni cilj škole je da učenici uče u pozitivnom ozračju i zadovoljavaju svoje potrebe te da stječu brojna znanja. Kako bi se cilj ostvario tu su naši profesori koji se trude da nam omoguće što bolje obrazovanje i pripremiti nas za život.

Škola ima 23 razreda, točnije 473 učenika i 79 djelatnika. Zanimanja koja nudi su: opća gimnazija, ekonomija i trgovina, elektrotehnika, turizam i ugostiteljstvo, strojarstvo i pomoćna zanimanja poput pomoćnog kuhara i montera strojeva. U našoj školi nalazi se i knjižnica koja je jako dobro opremljena, knjižni font je od 14 000 knjižnih svezaka te nam služi za nastavu, ali i za zabavu. Školski odbor donosi Godišnji plan i program rada škole odnosno sve važne odluke vezane uz školu. Odgojno-obrazovana djelatnost odvija se na 3 lokacije: matična školska zgrada, sportska dvorana i školska radionica. Na tri lokacije je i 25 učionica općeg tipa i 12 učionica specijaliziranog tipa i praktikuma za nastavu.  Učenici se mogu pridružiti brojnim izvanškolskim aktivnostima poput pjevačkog zbora, likovne grupe, dodatne iz gotovo svih predmeta, Vijeće učenika, školsko športsko društvo Duga te ako zatreba i dopunska nastava. Škola je uključena u brojne projekte na lokalnoj i međunarodnoj razini,  a neki od njih su:  “Heureka”,  “Naš put u kreiranju kvalitetne škole”, “Uspješan učenik”, “Škola za okoliš”, “Projekt demokracije”, projekt “Do the Right(s) Things!”.

Škola je dobila ime prema narodnom heroju iz Drugog svjetskog rata, našem sugrađaninu Mate Blažini.

Mate_Blazina

Mate Blažina rođen je 10. ožujka 1925. u Čemporovici kraj Labina. Kako u tom razdoblju nije bilo automobila i autobusa kao danas,  svakodnevno je pješačio u osnovnu školu u Svetom Martinu. U ono doba sva su djeca imala obvezno petogodišnje školovanje, a ujedno su pomagali i očevima pri oranju ili čuvanju blaga na paši, a već su se od 12 godina nadalje počeli zapošljavati u rudniku. Tako je i Mate Blažina sa šesnaest godina počeo raditi u labinskom rudniku. Nakon kapitulacije Italije u rujnu 1943. godine, mještani Labinštine stupali su u novoosnovane partizanske jedinice. Među njima bio je i devetnaestogodišnji Mate. Sudjelovao u nizu diverzantskih akcija na području Labina, rušio telefonske stupove od Labina do Nedešćine, prekopavao ceste i rušio most na komunikaciji Podlabin- Raša, sudjelovao u miniranju termocentrale Vlaška, pomogao u odnošenju baruta iz barutane u Ripendi. Mate postaje član Komunističke partije Jugoslavije, obavljao je poslove stražara i glasnika, a ubrzo pristupa i Prvoj četi bataljuna odreda „ Učka“ (1944.g.). Zbog sve teže situacije u ratu odred “Učka” prelazi na područje Gorskog kotara i tamo nastavlja s radom. Mate je ratovao na tom području do travnja 1945., a prije toga je odlikovan za hrabrost te unaprijeđen u čin vodnika. U borbi kod Mrzle Vodice njegova je brigada imala zadatak da drži u obruču Nijemce koji su se nalazili u Lokvama. Borba je vođena neprekidno 30 sati i dana 15. travnja 1945. godine Mate je herojski poginuo.

Ostao je u trajnom sjećanju, ne samo kao hrabar mladić, već kao neustrašivi borac i prijatelj, a danas je njegovo ime najpoznatije zbog naše škole.

 

 

31 misao o “O našoj školi i Mate Blažini”

 1. 991367 234737I believe other website proprietors ought to take this web site as an model, extremely clean and fantastic user friendly style and design, as nicely as the content. Youre an expert in this topic! 249151

   
 2. 536780 117771Your home is valueble for me. Thanks!? This web page is really a walk-via for all of the information you needed about this and didn know who to ask. Glimpse right here, and you l definitely uncover it. 831896

   
 3. 146750 953351Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly. 385541

   
 4. 422901 390214This web-site can be a walk-through rather than the information you wished about it and didnt know who must. Glimpse here, and youll definitely discover it. 355419

   
 5. 432518 6586Appropriate humans speeches ought to seat as effectively as memorialize about the groom and bride. Beginer sound system about rowdy locations really should always not forget currently the glowing leadership of a speaking, which is ones boat. very best man speeches brother 831919

   
 6. 157617 526239I like the valuable details you supply inside your articles. Ill bookmark your weblog and check once more here often. Im quite certain Ill learn lots of new stuff proper here! Finest of luck for the next! 417937

   
 7. 691380 752219The next time I just read a weblog, I genuinely hope which it doesnt disappoint me up to this 1. Get real, Yes, it was my choice to read, but I personally thought youd have something intriguing to convey. All I hear can be a handful of whining about something you can fix inside the event you werent too busy trying to uncover attention. 72734

   
 8. 484360 205198Spot up for this write-up, I seriously believe this internet site needs a good deal far more consideration. Ill apt to be once far more to learn additional, appreciate your that information. 294726

   
 9. 805070 145290hello i discovered your post and thought it was really informational likewise i suggest this web site about repairing lap tops Click Here 357945

   
 10. 75295 502951This put up is totaly unrelated to what I used to be looking google for, nevertheless it was indexed on the first page. I guess your doing something correct if Google likes you adequate to place you at the first page of a non related search. 801711

   
 11. 922893 326423It is onerous to search out knowledgeable individuals on this subject, nonetheless you sound like you already know what you are talking about! Thanks 868858

   

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *