Nepotizam – jedan od gorućih problema našega društva?

Vjerojatno su mnogi čuli za izraz nepotizam i znaju što on znači, ali s obzirom da za nepotizam možemo reći da oduvijek postoji, od samih početaka ljudske civilizacije, o nepotizmu se nerijetko šuti i izbjegava se govoriti o toj temi, kako u društvu tako i u medijima. Nedavno sam gledao televizijsku emisiju Provjereno u kojoj je glavna tema bio direktor jedne javne ustanove koji je zaposlio svoju ženu pored čak deset ostalih kandidata. Kako je to moguće i štoviše, je li to korektno, etično i moralno? Zato sam ja kao jedan maturant odlučio malo pisati o stvarima o kojima razmišljam i koje me sigurno čekaju kad završim školu.

Odakle nam uopće potječe nepotizam?

Prema mrežnoj stranici enciklopedija.hr riječ nepotizam (tal. nepotismo, prema nepote < lat. nepos, genitiv nepotis: nećak, unuk, potomak) je težnja svjetovnih i duhovnih moćnika da povlašćuju rođake i miljenike i priskrbljuju im časti i službe. Nepotizam je bio poznat već u antici, no osobito je raširen postao u Crkvi tijekom srednjeg i novog vijeka. Poznato je, primjerice, da je već papa Hadrijan I. (772–795) nećaku Paskalu dao istaknutu službu u papinskoj kancelariji. Pojava nepotizma bila je posljedica činjenice da su pape često pripadali sukobljenim plemićkim rodovima koji su od njih očekivali podjeljivanje svjetovnih i crkvenih službi. Nepotizam je osobito bio izražen za avignonskih papa u XIV. st., a vrhunac je dosegnuo u razdoblju od XV. do XVII. stoljeća. Tada su pape, osim podjeljivanja unosnih crkvenih časti i službi, prepuštali svojim rođacima i dijelove crkvene države kao lena te su nastojali za njih stvoriti neovisne kneževine u Italiji. Značajna je za to vrijeme ustanova kardinala nećaka, rođaka kojega bi pape postavili za glavnog savjetnika i pomoćnika, uzdignuli na položaj kardinala i prepuštali mu nadzor nad znatnim dijelom papinske uprave. Godine 1567. papa Pio V. ukinuo je podjeljivanje dijelova crkvene države kao lena, a 1692. papa Inocent XII. objavio je bulu kojom se papama za sva vremena zabranjivalo da posjede, službe i prihode dodjeljuju rođacima. Poznati su i brojni vladari u povijesti,  koji su svoje pozicije koristili na način da su zloupotrijebili službeni položaja u korist rođaka i prijatelja. Jedan od takvih bio je Napoleon I. Bonaparte koji je svoje sestre, braću, nećake postavljao da upravljaju u pojedinim državama koje je osvojio, kako bi ih lakše nadgledao.

No, trebaju li nam i danas rodbinske veze kako bi lakše nadgledali društvo?

Može li se nepotizam opravdati?

Polazeći od  naše politike, vrha države pa do gradske uprave i privatnih poduzeća, svugdje nam je vidljiv nepotizam. Moguće da je u privatnim poduzećima i normalno da se zapošljava “svoje” pa da privatnici imaju uvid što se dešava u njihovim firmama, ali je li tako i s državnim institucijama?

Smatram kako bi u demokratskim društvima trebao vladati princip prema svima jednako, ali nažalost u stvarnosti to ne funkcionira tako. Jer npr. s istim kvalifikacijama, prije će se zaposliti osoba koja ima neke “veze”, bez obzira jesu li to prijateljske, rodbinske ili političke.

Jeste li se ikada zapitali, zašto moj najbolji prijatelj ili rođak nije na nekoj dobroj poziciji da i meni bude bolje? Siguran sam da jeste. U ljudskoj je prirodi ili možda u društvenoj svijesti da tako razmišljamo. Normalno nam je da razmišljamo kako preko veze doći do nekih uspjeha. Ali u stvari to ne bi smjelo biti normalno, već bi trebali razmišljati kako da svojim radom dođem do uspjeha i neke pozicije u društvu ili na poslu.

Realno gledajući, po uzoru na vladare koji su to radili kako bi lakše upravljali i dan danas političari to rade kako bi lakše upravljali. Je li to opravdano? Većina  ljudi reći će ne. Isto tako većina ljudi smatra kako je nepotizam danas ozbiljan etički, moralni i društveni problem, pa čak i ekonomski. Etički ili moralni zato jer se postavlja pitanje je li to u redu? Treba li se pružiti priliku za zapošljavanje ljudima prema njihovim sposobnostima ili prema rodbinskim vezama? Ekonomski zbog toga što postavljanjem svoje rodbine sa slabijim kvalifikacijama, možemo ugroziti razvoj bilo kojeg poduzeća, organizacije ili pak države.

Smatram da je nepotizam jedan od gorućih problema našega društva i trebali bismo raditi na samom sprječavanju pojave nepotizma. Nije toliki problem ako vlasnik neke firme zaposli svojeg rođaka, a taj rođak je kvalificirana i sposobna osoba za to radno mjesto. Problem  nastaje  kad se namještaju radna mjesta, kad se izmišljaju ili kad se zapošljavaju osobe koje nisu stručne, a oni koji su stručni ostaju bez posla.

Osobe koje zapošljavaju ljude u državne ustanove trebale bi biti savjesne i etične, imati svoju čast i moral, ali najbolje bi bilo kada bi postojalo neko državno povjerenstvo kojem bi se svaki direktor trebao obratiti ukoliko se za neko radno mjesto prijavi njegov rođak ili prijatelj. Mislim da bi time bio idealno riješen taj problem, a naše društvo manje u problemima.

Nepotizam u našem društvu treba početi ozbiljno gledati, a za početak ga osuditi. Vrijeme je da prestanemo biti masa jednoumlja bez vlastitog mišljenja i bez ikakve individualnosti i savjesti.